:
Vždy ve Vašem zájmu.

Po přihlášení na intranet RENOMIA NETWORK získáte kompletní informace o exkluzivních produktech, nadstandardních podmínkách a dalších výhodách určených pouze pro členy RENOMIA NETWORK a jejich klienty.

Přihlášení klienta
nebo zavřít

RENOMIA potvrzuje zvýšený zájem o pojištění závazků z prohlášení a záruk v oblasti M&A

Stále silný trh fúzí a akvizic pomáhá rovněž zahraničním pojišťovnám a pojišťovacím makléřům. Mezi prodávajícími roste zájem o zvláštní pojištění závazků vyplývajících z prohlášení a záruk neboli pojistku Warranties & Indemnities (W&I).

Podle analýzy více než 500 transakcí, na nichž pracovala mezinárodní právní kancelář Eversheds Sutherland, skončí uzavřením pojištění záruk okolo čtrnácti procent transakcí v Evropě. V USA je tento podíl dvojnásobný. V současnosti zájem o toto pojištění i na tuzemském trhu roste. Podobně se vyjadřuje Hana Pavelková, specialistka makléřské společnosti Renomia. V západní Evropě je podle ní W&I pojištění běžnou součástí transakcí.

„Ve středoevropském regionu je hojně využíváno především v Polsku a České republice,“ dodává Pavelková. Zájem o pojištění mají zejména fondy soukromého kapitálu. Podle Pavelkové je to pro ně výhodné, když například „uzavírají podfond a chtějí rozdělit příjmy svým investorům.“

Při prodeji firmy totiž investor nedostane celou sumu najednou, ale část se nechává například na vázaném účtu jako zádržné. Výplata peněz se pak odvíjí například od hospodářských výsledků. V případě pojištění ale nejsou peníze z prodeje vázány až několik let, ale zmíněné fondy je mohou vyplatit okamžitě, což je pro investory výhodné. Zádržné totiž není zrovna malé. „Je obvykle deset, patnáct nebo dvacet procent z hodnoty transakce,“ říká Pavelková. V případě prodeje firmy za sto milionů korun, tak může jít až o dvacet milionů. Kromě fondů soukromého kapitálu je tak pojištění oblíbené rovněž mezi infrastrukturními fondy a realitními investory.

“Cena pojištění je zhruba 0,8 až 1,5 procenta z limitu pojistné smlouvy, který se obvykle rovná limitu odpovědnosti prodávajícího. K tomu je třeba připočítat náklady na právního a finančního poradce pojistitele ve výši zhruba deset až patnáct tisíc eur,” vyčísluje Pavelková.


 

Jsme součástí RENOMIA Group

  • Největší pojišťovací makléř ve střední a východní Evropě
  • Mezinárodní tým zkušených odborníků
  • Nejvýhodnější ceny a podmínky

Kde působíme

Kontakt

RENOMIA NETWORK
Na Florenci 15
Budova Florentinum, vchod C
110 00 Praha 1

info@renomianet.cz
+420 221 421 791